1

Tüm Zamanların En iyi Espor Oyuncuları

2020 yılına gelindiğinde, Espor endüstrisinin gelirlerinde 1 milyar dolara ulaşması beklenirken, hayran sayısının dünya genelinde 300 milyon kişiye yükselmesi bekleniyor. Bu pazar bir gecede kendi başına yetişmedi. Starcraft 2, LoL , CS, WarCraft 3 ve diğer popüler oyunlardan en iyi oyuncular, şu anda tam olarak bildiğimiz eSporları yarattı. Oyun geçen yıllarda gerçek bir rekabet haline geldi. Milyonlarca taraftarın eSpor’un gerçek bir spor olarak tanınmasını beklemesine şaşırmamak gerek. Peki başarısının arkasındaki insanlar kim ?

Daigo / The Beast

Muhtemelen Street Fighter‘da ilk uluslararası yıldızlardan biri. Daigo Umehara, ABD’ye ilk seyahatini 1998’de rakibi Alex Valle’nin Street Fighter Alpha 3 Dünya Şampiyonasında mağlup edildiği 1998’de yaptı. Daha önce, iki büyük eSports pazarı arasındaki uluslararası rakipler biraz fark edildi. Bununla birlikte, Umehara’nın en iyi profesyonel oyuncu olduğunu kanıtlayan galibiyet, EVO 2004’ün sonunda Justin Wong’a karşı verilen mücadeleydi. Gelecek yıllarda, Daigo büyük dünya turnuvaları kazandı ve oyun kariyeri hakkında birkaç kitap yazdı. İlk kitabı “The Will to Keep Winning”, Amazon Japonya’da en çok satan 1 numara oldu. Umehara, 2009 ve 2010 yıllarında üst üste iki EVO şampiyonluğu kazandı ve daha sonra dünyadaki diğer eSports festivallerine katıldı.

f0rest

F0rest olarak daha iyi bilinen Patrik Lindbergekibini Fnatic’i en üst seviyeye çıkarmayı başaran en ünlü CS oyuncularından biri. 2016 yılında, Lindberg ile birlikte Fnatic, Cyberathlete Profesyonel Lig Şampiyonası ve Dünya Turu’nu kazandı. Daha sonra Electronic Sports World Cup‘ta 2. oldu. F0rest, Fnatic’i CS tarihinin sadece en iyisini değil, aynı zamanda en yüksek kazançlı ekibini yapan mükemmel bir takım oyuncusu.

Fatal1ty

Jonathan Wendel, 18 yaşında Quake III Arena oyuncusu olarak profesyonel bir oyuncu oldu. Muhtemelen Amerikan eSports pazarının şimdiye kadar gördüğü en iyi oyunculardan biri. Belki de rakiplerinden herhangi birinden daha fazla çaba sarf etti. Sonuçların görülmesi uzun sürmedi – Jonathan 2000’den 2002’ye ve 2005’ten dört Cyberathlete Professional League şampiyonluğu kazandı. Daha sonra eSports yaşam tarzını temsil eden ve çeşitli oyun ürünleri sunan kendi markası Fatal1ty’yi kurdu.

Moon

Blizzard şirketi tarafından başlatılan iki popüler oyunda yeteneklerini geliştiren Güney Koreli profesyonel bir oyuncu (WarCraft III ve StarCraft II). Jang Jae-ho kariyerine eSports endüstrisinin tam merkezinde başladığı için şanslıydı. WarCraft III sahnesinde oynarken Moon, yalnızca izleyicileri değil diğer oyuncuları da etkileyen yenilikçi ve sıradışı stratejiler uyguladı. 2005’ten 2008’e kadar 6 kez en iyi WarCraft oyuncusu olarak ödüllendirildi. 2009 yılı Moon için gerçek bir başarı oldu. Oyuncuya, onu Asya’daki en büyük WarCraft oyuncularından biri yapan Koreli ekibi WeMade FOX tarafından 500.000 dolar değerinde bir sözleşme verildi.

SlayerS_BoxeR

Starcraft resmi olarak 1998 yılında piyasaya sürüldü ve önümüzdeki on yıl boyunca eSports pazarındaki güçlü konumunu sürdürdü. SlayerS_BoxeR adıyla bilinen Lim Yo-hwan, belli bir zamanda en iyi StarCraft oyuncularından biriydi. 1999’da ilk şampiyonluğu kazandı. Lim’i StarCraft’ın gerçek bir yıldızı yapan en unutulmaz savaş, rakibi YellOw’u yendiği Güney Kore Starleague yarı finalleriydi. Boxer ayrıca 2001 ve 2002 yıllarında art arda iki kez Dünya Siber oyunlarını kazandı ve Güney Kore’deki en ünlü StarCraft ekibinin lideri oldu.

Jaedong

Espor endüstrisinin tam merkezinde yetişen bir başka profesyonel. Güney Koreli oyuncu Lee Jae Dong, muhtemelen StarCraft: Brood War‘daki en iyi Zerg oyuncularından biridir. Oyun kariyerine 2006’da başladı ve hızla mükemmel sonuçlar aldı. 2007’den 2011’e kadar Jaedong, MBCGame Starleague (2 kez), OnGameNet Starleague (2 kez) ve World Cyber ​​Games (3 kez) şampiyonluğu kazandı. Lee toplamda 9 StarLeague finaline katıldı.

Dendi

Sadece Güney Koreli oyuncular Espor reytinginin en üstüne çıkmayı başardı. Dendi olarak bilinen Danil Ishutin2010’dan 2018’e kadar Na’Vi üyesi olarak Dota 2’de ün kazandıran en iyi ve en tanınmış Ukraynalı profesyonel oyunculardan biri. Mükemmel beceriler ve istisnai stratejiler, Dendi’yi harika bir orta saha oyuncusu yaptı. 2011-2013 yılları arasında Na’Vi takımı için bir dizi galibiyet aldı: Uluslararası 2011’de birincilik, LAN etkinlikleri (13 kez), Uluslararası 2012 ve 2013’te ilk 3’e girdi.

Faker

Elbette, en ünlü League of Legends yıldızından söz etmeden yazımızı bitiremezdik. Kuşkusuz, bugünlerde dünyanın en iyi eSpor oyuncularından biri olan Lee Sang-hyeok aka Faker, 17 yaşında SK Telecom T1 üyesi olarak eSport sahnesinde ilk harika görüntüsünü yaptı. 3 League of Legends Dünya Şampiyonasını kazandı. Faker, dünyaca ünlü spor dergisi ESPN’in kapağında olan tek eSports oyuncusu. Dahası şimdi 22 yaşındayken, 1 milyon dolar para ödülü kazandı ve durmayı planlamıyor.

adamin

One Comment

Comments are closed.